EMEKLİ KORGENERAL ATHANASİOS GALANİS ALEVİ-BEKTAŞİ KARDEŞLERİMİZ HAKKINDA ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNDU!
Cuma, 10 Ağustos 2018 10:36    PDF Yazdır e-Posta
Haberler

Emekli Korgeneral Athanasios Galanis Alevi-Bektaşi kardeşlerimiz hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu! Bununla da yetinmeyen Galanis, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosluğu'nu da suçladı.

Emekli Korgeneral Athanasios Galanis Dedeağaç’tan (Aleksandrupolis) yayın yapan yerel Delta Tv haber programına konuk oldu ve Meriç (Evros)- Rodop bölgesinde yaşayan tüm Alevi- Bektaşi kardeşlerimiz hakkında çarpıcı cümleler, kelimeler kullandı, akıl almaz açıklamalarda bulundu.

BİRLİK Gazetesi bu akıl almaz ve hatta hakaret derecesine kadar varabilecek, asılsız yalan yanlış ithamlarla dolu denilebilecek tanımlamaları, iddiaları emekli Korgeneral Galanis’in söylediği gibi aynen siz okurlara aktarıyoruz.

Ancak, Galanis tarafından yapılan bu açıklamaların ardından harekete geçen “Seyyid Ali Sultan Dergahı’na gönülden bağlı Alevi-Bektaşi Canlar” adına inanç önderleri; Mehmet KOÇ, Hasan APTİ, Apti PENCAL, Ahmet NALBANT, Ahmet PAŞA imzasıyla “Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı ve Yunanistan kamuoyuna;” başlığıyla yazılı bir açıklama yayınladı.

İşte emekli Korgeneral Athanasios Galanis’in söylediklerinin özetle Türkçe çevirisi:

“Bu insanlar Müslüman, ancak Hristiyanlıktan birçok unsuru kabullenmişler”

“Bu insanlar Müslüman, ancak Hristiyanlıktan birçok unsuru kabullenmişler. Allah’a, Muhammed’e ve Ali’ye inanıyorlar. Sihirli numaraları var ve 7 rakamına saygı duyuyorlar. Küçük Asya’daki 7 Kiliseye benzeri bir durum Laodiktia, Fiatera, Sarnis, Efesos, İzmir, Bergama ve Filadelfia, buna inanıyorlar. Bir başka inançları Ramazan orucuna inanmıyorlar, nede camilere gidiyorlar. Kendilerine ait Kiliselere gidiyorlar, Türkiye’nin de yasakladığı Cem Evleri’ne ve özellikle de Manastırlara ki bunlara tekkeler diyorlar. Böyle bir Manastır da Evros’un bir köyünde Russa’da var. Orada Bektaşilerin tabur kurucularının mezarları var. Her yıl da Hilia’da (Seçek) yortu yapıyorlar.

Başka nedir bu Aleviler? Genelde Türkiye’de yaşıyorlar, Türkiye onları kovuşturuyor, camilerine müsaade etmiyor ve onları Sünnilerle kazanmak istiyor. Daha neye inanıyorlar, 12 Apostolus 12 İmam’a inanıyorlar, onlara 12 İmamlar diyorlar İslam’ın 12 Papazı. 40 havarilere inanıyorlar, nedir 40 havariler, Türkiye’nin Sevastia’da (Sivas) çile çeken Hristiyanlar. Dikkat ediniz, hepsi Hristiyan unsurlarının kopyalaması.

Daha nelere inanıyorlar, tek eşliliğe inanıyorlar. Bayanlar, eğer var ise veya var olan ibadethanelere, Tekkelere ve Manastırlara gidiyorlar. Sorumlu kişiler olarak kızların ticaretini Müslümanların eski yıllarda yaptığı gibi prika (başlık parası) ile değiştirilmelerini asla kabul etmiyorlar. Bütün ibadetleri, türküleri ve aşkları Yunancaya benziyor.”

Türkiye’nin Güneydoğusunda da Kürt Alevilerin bulunduğuna değinen Galanis, onların da haklarının Türkiye tarafından gasp edildiğini dile getirdi. Delta tv haber spikerinin Sofulu (Sufli) Belediye Başkanı Evaggelos Pululios’un 20 yıl sonra ilk kez katılmasını, milletvekilleri ve devletin bu yapılan etkinlikte hazır bulunmasını nasıl yorumluyorsunuz, devletin bundan sonra ne yapması gerekir sorusuna ise şu cevabı verdi.

“Başkonsolosluğa sadakatle bağlı olan Sünniler tarafından yapılırdı”

“Devlet hiç bir şey yapmamalı, sadece bu insanları komşu ülkenin Trakya’daki diplomatik misyonları tarafından baskıya maruz kalmalarından korumalıdır ve bunu yapmalarını yasaklamalıdır, aynen 3 yıl öncesine kadar yaptıkları gibi. Bu yortu yeniden başladı. Başkonsolosluğa sadakatle bağlı olan Sünniler tarafından yapılırdı ve bir korkutma vardı, bu yortuya kimse gidemezdi. Ancak yavaş yavaş bunlar kendileri organize oldular ve zannedersem üçüncü yıl artık yortuyu kendileri yapıyor. Bu yortu Profitis İlias’ın eski takvime göre 13 gün farkla yapılan yortusu. 4 veya 5 Ağustos’ta ancak bunlar Pazar günü yapıyorlar. Cuma gününden başlayıp köyde kurbanlar kesiyorlar, dana etini kazanların içinde pişirip dağıtıyorlar.

“Rakı içiyorlar şarap içiyorlar”

Ancak onların bir özelliği de var, şarap ve rakı da içiyor. Kızılbaşların kimler olduğunu anlamanız için Hloi, Ano Kambi, Kato Kambi, Goniko, Derio, Mikraki, Mesimeri ve Hilia tepesinde (Seçek Yaylası) açıkça şarap ve rakı içenlerdir. Tabii ki başkaları da gidiyor, Müslümanlığa inanmıyorlar. Ne zaman tekkelerde yortularını yapıyorlar, Russa’da bulunan tek olan Tekke’de geceleri toplanıyorlar ve orada kutsallaştırdıkları şarabın tadını çıkarıyorlar. Ramazanın orucunu tutmuyorlar, gündüzleri çalışmıyorlar, camilerinde imamları yok, cem evi, cem evi diyorlar, Türk hükümetinden talep ediyorlar ve Türk hükümeti de vermiyor. Bu yortu orada bu şekilde ve devlet yardım etmeli. Kendileri zaten inandıkları dine uygun olarak tek başlarına yapacaklar bunu, belki de sponsor olarak iletişim veya şirketler tarafından maddi bazı yardımlar verilebilir. Aynen Yunan derneklerine verildiği gibi panayırlarda olduğu gibi.

“Onlara Kiliseler verilmesi lazım, onları tanımaları lazım, kimler olduğunu öğrenmemiz lazım”

Yabancı ülkelerin temsilcilerinin müdahale etmelerine aynen son yıllarda olduğu gibi devlet müsaade etmesin. Her yeni gelen Başkonsolosun ilk görevi Hilia’yı (Seçek) ziyaret etmekti. Burada yapılan yortuda güreşler yapılıyor, diğer taraftan Bulgaristan’dan gelen böyle Müslümanlar da var, tabii patikalardan değil, yasal olarak geliyorlar. Eskiden bayanlar uzaktan seyrederdi artık yakından seyretmelerine müsaade ediyorlar çünkü bunlar bu tür olaylara kadınların ayrı yerde olmalarına inanmıyorlar. Hristiyanlıktan birçok şeyi kopyalamış bir dindir, ilerici insanlarıdır, kadını istiyorlar, bunları ayırt etmemiz için alkol içiyorlar, diğerleri içmiyor, bunların dini bunu yasaklamıyor. Onlara Kiliseler verilmesi lazım, onları tanımaları lazım, kimler olduğunu öğrenmemiz lazım. Yabancı Üniversiteler kim oldukları ve ne kadar oldukları konusunda ilgileniyorlar, öngörü yapamayız, ancak itiraz etmeleri pozitif bir harekettir ve haklarını da aldılar. Başka yabancı bir ülkeden korkutmaya hayır.”

Yunanistan-Türkiye ilişkilerine de değinen emekli Korgeneral Athanasios Galanis, Türkiye’nin sıfır sorun politikasından bin bir sorun olan bir ülke konumuna geldiğini ve ciddi ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu dile getirdi.

“Seyyid Ali Sultan Dergahı’na gönülden bağlı Alevi-Bektaşi Canlar” adına inanç önderleri açıklaması:

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı ve Yunanistan kamuoyuna;

Biz Alevi-Bektaşi’ler kutsal dinimiz İslam’ın, peygamberimiz Hz. Muhammed’in ve Ehl-i Beyt’ inin yolundan giderek ibadetlerini gerçekleştiren, inancını yaşayan ve yüce Allah’ a ulaşmaya çalışan Müslümanlarız. Yüce Allah’ın kainatta ve yeryüzündeki her dini kabulümüz ve saygımız tamdır.

Geçtiğimiz Pazar akşamı delta tv de yayınlanan programdaki konu, bölgemizde bulunan Seyyid Ali Sultan Dergahı ve Alevilik-Bektaşilik üzerine olmuştur. Programa katılan yorumcunun, kutsal dinimiz İslam’ın içinde yer alan Alevi-Bektaşilik ile Ortodoks Hristiyanlı’ğın aynı dinin iki yüzü olarak tanımlaması ve diğer tüm ifadeler birer benzetmeden ibaret, gerçek dışı, mesnetsiz ve haddini aşan bir açıklama olmuştur.

Yapılan bu açıklamalar, Pir’imiz Hünkar’ımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin “incinsen de incitme” sözünü kural bilen Seyyid Ali Sultan Dergahı’ na bağlı tüm Alevi-Bektaşi canları üzmüş, derinden yaralamıştır. Bu nedenle Batı Trakya’da yaşayan tüm Müslüman Türk azınlığından özür dilemenizi temenni ederiz.

Seyyid Ali Sultan Dergahı’na gönülden bağlı Alevi-Bektaşi canlar adına inanç önderleri;

Mehmet KOÇ

Hasan APTİ

Apti PENCAL

Ahmet NALBANT

Ahmet PAŞA      

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.